پنجره ی انتظار
من انتظار می کشم، شاید فردا روزی باشد که تو می آیی!

ادامه مطلب...شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را
اول به امام زمانم عجل الله تعالی الفرجه الشریف
و بعد به تمام عاشقانه آن حضرت
تسلیت عرض می کنم


. . .


بسم الله الرحمن الرحیم
 
سخن از فاطمه زهرا سلام الله علیها یادگار بی بدیل رسول خدا صلی الله علیه و آله است، کسی که خداوند با غضب او غضبناک و با خوشنودی او خشنود می گردد، سرور تمام بانوان اهل بهشت که پس از پیامبر صلی الله علیه و آله و امیرالمؤمنین علیه السلام از تمام آفریدگان خدا بالاتر است.

 ولادت آن حضرت
هنگام ولادتش زنان مکه، مادر بزرگوارش خدیجه کبری سلام الله علیها را تنها گذاشتند. در اوج غربت و تنهایی خدیجه سلام الله علیها، چهار بانوی بهشتی به یاریش آمده به او گفتند: «غمگین مباش، ما از جانب پروردگارت نزد تو آمده ایم.» آنان ساره همسر ابراهیم علیه السلام، آسیه همسر فرعون، مریم مادر عیسی علیه السلام، و کلثوم خواهر موسی علیه السلام بودندحضرت زهرا سلام الله علیها در دوران کودکی، مادر گرانقدرش را از دست داد و در فراق او در روزگار غربت و محنت پدر بی تابی می کرد. خداوند متعال توسط حبیبش خاتم انبیاء صلی الله علیه و آله  به فاطمه زهرا سلام الله علیها تسلیت گفت. پیامبر صلی الله علیه و آله آن قدر فاطمه سلام الله علیها را دوست داشت که وقتی از سفر برمی گشت اول به خانه ی او وارد می شد و به سفر که می رفت آخرین کسی که با وی خداحافظی می کرد دخترش فاطمه سلام الله علیها بود و هنگام بازگشت نیز ابتدا با او ملاقات می کردرسول خدا صلی الله علیه و آله درباره ی مقام دختر گرامیش فرمود: اولین کسی که داخل بهشت می شود فاطمه سلام الله علیها است.

 ازدواج آن حضرت
پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: امر ازدواج فاطمه سلام الله علیها فقط به دست خداستفرشته ای از جانب خدا نزد پیامبر صلی الله علیه و آله آمد و گفت: که خداوند مرا خدمت شما فرستاده تا نور را به ازدواج نور در آورم؛ یعنی فاطمه سلام الله علیها را به علی علیه السلامدر اولین شب زندگی، پیامبر صلی الله علیه و آله خطاب به آنان فرمود: خداوند نسل شما را پاک و مطهر قرار دهد، من با هر کس که با شما سر دوستی داشته باشد، دوست، و با هر که سر ستیز با شما داشته باشد در ستیزم...

 شمه ای از فضائل آن حضرت
در عفت و حیای حضرتش همین بس که در آخرین روزهای عمر کوتاهش، در آن زمان که هنوز برای تشییع جنازه تابوت مرسوم نشده بود، از اسماء که یکی از زنان پرهیزکار بود درخواست کرد تا برایش تابوتی بسازد تا بدن مطهرش حتی پس از شهادت و در شب تشییع نیز پوشیده و در حجاب کامل باقی بماند. بخشش و کرم و عطای او تا بدان حد بود که همراه همسر و دو فرزند معصومش، تا سه شب افطار خویش را که چند تکه نان بود، به مسکین و یتیم و اسیر بخشیدندعبادت و مناجات او با خدا به گونه ای بود که وقتی در عبادتگاهش به نماز می ایستاد، نور او برای اهل آسمان می درخشید همان طور که نور ستارگان برای اهل زمین می درخشدمهربانی و عطوفتش نسبت به مردم به حدی بود، که فرزندش امام مجتبی علیه السلام، شب جمعه ای مادر را در محراب عبادت دید که از شب تا صبح فقط برای دیگران دعا می کرد و برای خویش دعایی نکرد و فرمود: پسرم! اول همسایه بعد اهل خانهخانه داری و احترام بی اندازه اش برای امیرالمؤمنین علیه السلام و ایجاد جوی پر از مهر و عطوفت و صمیمیت در خانه به گونه ای بود که امیرمؤمنان علیه السلام می فرماید: به خدا قسم تا زمانی که از دنیا رفت، او را خشمگین نکردم و او را بر کاری مجبور نکردم. او نیز هرگز مرا خشمگین نکرد و در هیچ امری از من نافرمانی نکرد. هر گاه به او نگاه می کردم، غم و اندوه از من برطرف می گردیدوفاداری او نسبت به امیرالمؤمنین علیه السلام به حدی بود که در طول سال های زندگی با آن حضرت فرمود: «من حیا می کنم چیزی از شما بخواهم که توانایی فراهم آوردن آن را نداشته باشید.» ایمان او بدان حد بود که رسول خدا صلی الله علیه و آله درباره ی ایشان فرمود: خداوند، قلب و اعضا و جوارح دخترم فاطمه سلام الله علیها را از ایمان و یقین پر کرده استشوق او به اطاعت خدا به گونه ای بود که در اولین ساعات آغاز زندگی مشترکش با امیرمؤمنان علیه السلام، زمانی که پیامبر صلی الله علیه و آله از علی علیه السلام پرسید: همسرت را چگونه یافتی؟ علی علیه السلام عرض کرد: برای طاعت و بندگی خدا، خوب یاوری استغم و اندوه او برای ظلمی که به امیرمؤمنان علیه السلام شد به حدّی بود که در عیادت زنان، از درد بازو و پهلو و آزارهایی که پیکر چونان گُلش از خارها دیده بود سخنی نگفت و شکوه ای نکرد، شکوه اش از این بود که چرا با علی علیه السلام دشمنی کردند؟! خطابه ی تاریخی او در مسجد رسول خدا صلی الله علیه و آله، چراغ هدایتی است که تا ابد حق جویان را به صراط مستقیم رهنمون استمقام و منزلت بسیار بالای او در پیشگاه خداوند عقل را حیران می کند، تا آنجا که وقتی در جایگاه خویش در بهشت مستقر می گردد تمام پیامبران خدا به زیارتش می روند.

 شهادت آن حضرت
فاطمه زهرا سلام الله علیها تنها به خداوند عشق می ورزید و به هیچ کس جز خدای مهربان دل نبسته بود. زمانی که می دید علی علیه السلام تنها و غریب مانده و حقش پایمال گردیده، اندوه و دردی بی پایان دلش را می آزرد؛ چرا که محور زندگی آن مادر فضیلت ها فقط بندگی خدا بود و از زیر پا گذاشتن فرمان خدا مبنی بر امامت حضرت علی علیه السلام شکوه می کرد، تا جایی که در این راه، خود و غنچه ی ناشکفته اش محسن را فدا نمودو در واقع جهان بشریّت با شهادت آن حضرت از دریایی از علوم و معارف الهی محروم گردید.

 فاطمیه ای با شور عاشورا
و امروز، ما و شما که نگاه مهربان آن بانو را در زندگی خود احساس کرده ایم، به یاد رنج ها و اندوه بی پایان آن حضرت چه کرده ایم؟ آیا پریشان و آشفته حال، به کوچه و خیابان آمده ایم؟ بیایید به همگان بگوییم: ما حضرت زهرا سلام الله علیها را دوست داریم و در شهادت آن بانو سوگواریم. لباس سیاه بر تن می کنیم؛ و در دسته های عزاداری شرکت می کنیمسلام بر او روزی که به دنیا آمد و سلام بر او روزی که در پیش چشمان اشکبار امیرمؤمنان علیه السلام در بستر بیماری با بدنی آزرده و پهلویی شکسته و بازویی ورم کرده به شهادت رسید و سلام بر او در آن نیمه شب که بدن آزرده اش، غریبانه و مخفیانه به زیر خاک رفت و این سؤال را در تاریخ باقی گذاشت که چرا دختر پیامبر شبانه دفن شد تا مزارش مخفی بماند؟ و سلام بر او روزی که با آن جلال و عظمت به صحرای محشر می آید و به تمام اهل محشر امر می شود که چشمان خود را ببندند تا فاطمه دختر پیامبر سلام الله علیها عبور کند و به بهشت رودهمه محتاج شفاعت اویند، بارالها! ما را نیز از زمره دوستان و شیعیانش و درک کنندگان دوران ظهور فرزندش حضرت مهدی عجل الله تعالی الفرجه الشریف قرار دهدورانی که امام عصر عجل الله تعالی الفرجه الشریف، با تأسی به مادرش فاطمه زهرا سلام الله علیها، نور و صفا و مهربانی را در پرتو بندگی خداوند، در سراسر جهان می گستراند.

در فاطمیه از دل و جان گریه می کنیم
همراه با امام زمان عجل الله تعالی الفرجه الشریف گریه می کنیم

منابع مورد استفاده در این نوشتار
امالی شیخ صدوق، امالی شیخ مفید، بحارالأنوار، تفسیر فرات کوفی، الخرائج و الجرائح، علل الشرائع، کافی، کشف الغمّة، معانی الأخبار، مناقب آل ابی طالب، وسائل الشیعة.

نوع مطلب : مناسبتی، شهادت، 
برچسب ها : فاطمیه، حضرت فاطمه زهرا س، حضرت فاطمه س، حضرت زهرا س، دختر رسول خدا س، دختر پیامبر س، همسر امام علی س،
پنجشنبه 19 دی 1398 :: نویسنده : Zahra Tajik


درباره وبلاگ

این وبلاگ را هدیه می کنم به
آقا امام زمان (عج)
باشد که ایشان نیم نگاهی به
پنجره ی انتظارمان داشته باشند!

اللهم العجل لولیک الفرج
اللهم العجل لولیک الفرج
اللهم العجل لولیک الفرج

مدیر وبلاگ : Zahra Tajik


نوای مهدوی
خبرنامهذکر روز
دانشنامه مهدوی
پیوندها
نویسنده
نظرسنجی
نظر شما راجع به این وبلاگ چیست؟


جستجوآمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic